Pragniemy bardzo serdecznie podziękować wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do uroczystego przeżycia Wielkiego Postu i Wielkiego Tygodnia.

Serdecznie dziękujemy ks. Romanowi za wygłoszone kazania pasyjne podczas Gorzkich Żali.

Dziękujemy Grupie Dorosłych za przygotowywanie i ofiarną służbę podczas „Trochę innych rekolekcji”. To była cicha, ale jakże potrzebna posługa. Wszystkim uczestniczącym w rekolekcjach życzymy, by usłyszane słowo przyniosło obfite owoce.

Dziękujemy Związkowi Podhalan za przygotowanie Ciemnicy, s. Irminie za przygotowanie Grobu Pańskiego. Siostrze dziękujemy również za udekorowanie naszego kościoła kwiatami.

Dziękujemy ks. Romanowi i prowadzonej przez niego Liturgicznej Służbie Ołtarza oraz wszystkim czytającym i śpiewającym podczas liturgii. W szczególny sposób pragniemy podziękować śpiewającym Mękę Pańską. Dziękujemy s. Loretcie i członkom naszego parafialnego chóru Misericordia za uświetnienie śpiewem liturgii tych świętych dni.

Dziękujemy prowadzącym adoracje w Ciemnicy i przy Grobie Pańskim: s. Marii, dzieciom, ministrantom, lektorom, Dziewczęcej Służbie Maryjnej, młodzieży i wszystkim grupom parafialnym.

Z całego serca dziękujemy tylmanowskim pszczelarzom, którzy ufundowali piękny, woskowy paschał.

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w dzisiejszej Rezurekcji, zwłaszcza niosącym feretrony i sztandary.

Wyrazy szczególnej wdzięczności pragniemy skierować do Ochotniczej Straży Pożarnej i Związku Podhalan za honorową wartę przy Grobie Pańskim.

Za wkład pracy i zaangażowanie się w przygotowanie uroczystości paschalnych niech Zmartwychwstały Jezus będzie Wam nagrodą!

Jutro drugi dzień Świąt Wielkanocnych. Msze święte o godz. 7.00; 9.00, 11.00 i 12.30 z udzieleniem chrztu świętego. Nie będzie Mszy świętej o godz. 16.00.

Przez cały tydzień trwa Oktawa Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego. Z tego powodu w piątek nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

Trwa Nowenna do Miłosierdzia Bożego, którą będziemy odprawiać codziennie przed wieczorną Mszą świętą o godz. 17.45.

W tym tygodniu przypada I czwartek miesiąca kwietnia. Zapraszamy na adorację Najświętszego Sakramentu o godz. 17.00, podczas której będziemy się modlić o nowe i święte powołania do służby Bogu w kapłaństwie i zakonie.

I piątek miesiąca – zachęcamy do przyjęcia Komunii świętej wynagradzającej Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Spowiedź w piątek od godz. 17.00. Składka w I piątek przeznaczona jest na misje. W ten I piątek kapłani nie odwiedzą chorych z Komunią świętą. Prosimy, by skontaktować się z szafarzami i umówić na niedzielę.

W sobotę oddajemy cześć Niepokalanemu Sercu Maryi. Nabożeństwo I-sobotnie z rozważaniem i różańcem odprawimy (wyjątkowo) po rannej Mszy świętej. Serdecznie zapraszamy.

W sobotę podczas Mszy świętej o godz. 18.00 ks. bp Stanisław Salaterski udzieli sakramentu bierzmowania młodzieży z klas VIII z naszej parafii oraz z parafii w Ochotnicy Dolnej i Ochotnicy Górnej. Módlmy się gorąco wzywając Ducha Świętego za tych młodych ludzi wypraszając dla nich łaskę otwartych serc na Bożą miłość.

W najbliższą niedzielę przeżywać będziemy uroczystość odpustową ku czci Miłosierdzia Bożego. Kazania odpustowe głosił będzie ks. Prałat Grzegorz Ociepka, wikariusz biskupi ds. duchowieństwa. O godz. 11.00 uroczysta suma odpustowa w procesją wokół kościoła. Zapraszamy więc niosących baldachim, feretrony, sztandary. Wszystkich prosimy o przyjście w strojach góralskich! Serdecznie zapraszamy.

W niedzielę Godzina Miłosierdzia o godz. 15.00. Zachęcamy do wpisywania próśb i podziękowań do Księgi Łask.

Ze względu na uroczystości odpustowe zmiana tajemnic Żywego Różańca będzie w drugą niedzielę kwietnia (14.04) po Mszy świętej o godz. 7.00.

Serdecznie dziękujemy za wszelkie złożone ofiary podczas Triduum Paschalnego. W przyszłą niedzielę ofiary do puszek przeznaczone będą na Caritas.

W ubiegłym tygodniu pożegnaliśmy śp. Lucynę Adamczyk z Osiedla Zaziąbły. Polećmy zmarłą Bożemu miłosierdziu: Dobry Jezu, a nasz Panie, daj jej wieczne spoczywanie!

Komunikat Biskupa Tarnowskiego

w związku z diecezjalnym Świętem Caritas

Drodzy Diecezjanie!

 Pełni paschalnej radości płynącej z tajemnicy Zmartwychwstania Chrystusa rozpoczynamy dzisiaj oktawę Wielkanocy, której zwieńczeniem będzie II Niedziela Wielkanocna, czyli Miłosierdzia Bożego. Niedziela Bożego Miłosierdzia, do której przygotowujemy się co roku poprzez odprawianą w naszych kościołach nowennę, zachęca nas abyśmy nie tylko wzywali Bożego Miłosierdzia wobec nas grzesznych ludzi, ale także świadczyli miłosierdzie wobec tych, którzy są w potrzebie i wymagają naszego wsparcia. Dlatego też od wielu już lat Niedziela Bożego Miłosierdzia rozpoczyna w Kościele Tydzień Miłosierdzia i obchodzona jest jako Święto Caritas, dla której Boże miłosierdzie jest wzorem i źródłem mocy w działaniu.

Od wczoraj, tj. od uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego zaczęły obowiązywać statuty V Synodu Diecezji Tarnowskiej. W liście pasterskim zapowiadającym to wydarzenie napisałem, że „najważniejsza część drogi, jaką podjęliśmy poprzez V Synod Diecezji Tarnowskiej, jest wciąż przed nami. Zapraszam Was zatem do wytrwałego kontynuowania naszej wspólnej pielgrzymki wiary i proszę o otwartość na podejmowanie dzieła V Synodu w waszych wspólnotach parafialnych”. Jednym z bardzo ważnych aspektów tej wspólnej drogi jest działalność charytatywna Kościoła, dlatego w dokumentach synodalnych nie mogło zabraknąć statutów, które odnoszą się bezpośrednio do niej. „Posługa charytatywna Kościoła ma bowiem początek w miłości Boga i bliźniego na wzór Jezusa Chrystusa (…) i znalazła w Kościele także swój wyraz zorganizowanej i uporządkowanej służby człowiekowi w instytucji Caritas” (V Synod DT). To właśnie ta instytucja organizuje i koordynuje posługę miłości Kościoła w naszej tarnowskiej diecezji i wraz z całą rzeszą wolontariuszy skupionych w parafialnych zespołach Caritas jest widzialnym i namacalnym znakiem Bożego Miłosierdzia. Pragnę wyrazić moją wdzięczność wszystkim, którzy angażują się w działalność Caritas: pracownikom, wolontariuszom i ofiarodawcom, którzy także poprzez przekazywanie co roku 1,5 %­ podatku wspierają dzieła charytatywne w naszej diecezji. Zachęcam także, aby jeszcze więcej osób, szczególnie młodych i w średnim wieku, angażowało się w działalność parafialnych zespołów Caritas, które stanowią prawdziwy fundament tej posługi w diecezji.

W najbliższą sobotę, tj. 6 kwietnia, o godz. 10.30 w kościele parafialnym pw. bł. Karoliny w Tarnowie będzie miała miejsce uroczysta Msza Święta z okazji diecezjalnego Święta Caritas. Msza będzie transmitowana przez diecezjalne Radio RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz. Pod koniec tego roku przypada 35 rocznica reaktywacji Caritas Diecezji Tarnowskiej, której dokonał arcybiskup Jerzy Ablewicz 8 grudnia 1989 r. W związku z tym jubileuszem, a przede wszystkim dla jeszcze gorliwszej służby na rzecz wszystkich potrzebujących, na zakończenie Mszy Świętej zostanie poświęcony Sztandar Caritas Diecezji Tarnowskiej. Słowa umieszczone na sztandarze: „Chrystusowi w ubogich wiernie służyć”, nawiązują do hasła biskupa Karola Pękali, który był pierwszym dyrektorem Związku „Caritas” Diecezji Tarnowskiej powstałego 1 marca 1937 r. Słowa te przypominają nam także prawdę, że służba ubogim jest służbą samemu Chrystusowi.

 Drodzy Diecezjanie!

 Przyjęcie Bożego Miłosierdzia w naszym życiu, szczególnie w sakramencie pokuty, otwiera nas jeszcze mocniej w geście miłosierdzia na pomoc osobom potrzebującym. Gorąco zachęcam Was wszystkich do owocnego przeżycia Niedzieli Miłosierdzia i całego Tygodnia Miłosierdzia. Już teraz gorąco dziękuję za ofiary, które złożycie do puszek Caritas w najbliższą niedzielę z przeznaczeniem na działalność naszej diecezjalnej Caritas. Życzę Wam, aby posługa miłości miłosiernej, „należąca do natury Kościoła i będąca niezbywalnym wyrazem jego istoty” (V Synod DT), stała się prawdziwą naturą każdej i każdego z Was, angażujących się w życie naszego Kościoła diecezjalnego.

 Z pasterskim błogosławieństwem

 † Andrzej Jeż

BISKUP TARNOWSKI

Nasze świąteczne życzenia pragniemy złożyć wszystkim drogim Parafianom i szanownym Gościom słowami jednej z pieśni wielkanocnych: „Minęły cienie i mroki nocy, światło jaśnieje nowego życia, bo Dobry Pasterz, zabity dla nas, wyszedł promienny ze swego grobu. (…) Niech zmartwychwstanie Bożego Syna będzie nadzieją dla wszystkich ludzi, nastało bowiem królestwo łaski, w którym Zbawiciel obdarza szczęściem”.

Chrystus zmartwychwstał! Prawdziwie zmartwychwstał!

Alleluja, alleluja!