Komunikat Biskupa Tarnowskiego

z okazji zakończenia V Synodu Diecezji Tarnowskiej

 

Drodzy Diecezjanie!

 

Pragnę Was poinformować, że 2 grudnia br. w bazylice katedralnej w Tarnowie odbędzie się uroczysta IX Sesja Plenarna zamykająca prace V Synodu Diecezji Tarnowskiej. Podczas tej ostatniej sesji zostaną podpisane statuty synodalne, które po promulgacji staną się obowiązującym prawem diecezjalnym.

Po zakończeniu Sesji Plenarnej będzie sprawowana Msza Święta dziękczynna pod przewodnictwem naszego metropolity, arcybiskupa Marka Jędraszewskiego. Serdecznie zapraszam Was do uczestnictwa w tym wydarzeniu. Dla wszystkich diecezjan, którzy osobiście pragną wziąć udział w zakończeniu V Synodu, został przygotowany – ze względów organizacyjnych – elektroniczny kwestionariusz zgłoszeniowy, zamieszczony na stronie internetowej diecezji tarnowskiej. Natomiast pozostali diecezjanie będą mogli włączyć się w to wydarzenie za pośrednictwem transmisji Radia RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz.

Pragnę jeszcze raz podziękować wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób włączyli się w dzieło V Synodu. Dziękuję za modlitwę w parafiach podczas „Niedziel Synodalnych” i w ramach grup i stowarzyszeń katolickich, a także za indywidualne wsparcie modlitewne. Dziękuję wszystkim, którzy pracowali w Parafialnych Zespołach Synodalnych. Owoce tej pracy stanowiły istotny wkład w przygotowanie statutów synodalnych, ażeby jak najlepiej odpowiadały one na wyzwania współczesności. Szczególne podziękowanie kieruję do Członków V Synodu, którzy dali wyraz swej miłości do Kościoła poprzez aktywną pracę w ramach poszczególnych komisji synodalnych i podczas sesji plenarnych.

Gorąco pragnę, abyśmy jako cała wspólnota diecezjalna podziękowali Trójjedynemu Bogu za ten ważny dla nas czas synodowania. W wymiarze całej diecezji uczynimy to w niedzielę 3 grudnia podczas adoracji Najświętszego Sakramentu, która będzie odbywać się po każdej Mszy Świętej we wszystkich kościołach. Niech modlitwa przed Jezusem Chrystusem utajonym pod postacią chleba, będzie także wyrazem zawierzenia Bogu przyszłości naszego lokalnego Kościoła, zwłaszcza dzieła wcielania i podejmowania przez wspólnotę diecezjalną postanowień V Synodu, ażeby móc jak najskuteczniej budować wciąż Kościół tarnowski „na wzór Chrystusa”.

Wszyscy święci i błogosławieni diecezji tarnowskiej – módlcie się na nami!

 † Andrzej Jeż

BISKUP TARNOWSKI

Dzisiaj obchodzimy uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Jest to patronalne święto Akcji Katolickiej oraz Liturgicznej Służby Ołtarza. Wszystkim składamy życzenia, by Chrystus panował w ich sercach i przemieniał je na serca pełne miłości do Boga i ludzi.

Dzisiaj możemy zyskać odpust zupełny za odmówienie Aktu poświęcenia rodzaju ludzkiego Chrystusowi Królowi, co uczynimy na zakończenie Mszy świętej.

W poniedziałek rozpoczyna się Nowenna do św. Mikołaja przed naszym parafialnym odpustem. Modlitwy nowennowe będziemy odmawiać w poniedziałek, wtorek i czwartek po Mszy świętej wieczornej, a w środę, piątek i sobotę na zakończenie nabożeństw przed Mszą świętą wieczorną. Św. Mikołajowi polecajmy nasze rodziny, zwłaszcza dzieci i młodzież, wypraszając łaskę głębokiej wiary i odwagi do jej wyznawania.

We wtorek przypada 14. rocznica konsekracji biskupiej pasterza naszej diecezji – ks. bpa Andrzeja Jeża. Obejmijmy go naszymi modlitwami wypraszając światło Ducha Świętego do prowadzenia nas Bożymi drogami do nieba.

I piątek miesiąca grudnia. Zachęcamy do przyjęcia Komunii świętej wynagradzającej Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Msze święte o godz. 6.45 i 18.00. Zapraszamy na adorację od godz. 17.00.

I piątek to również dzień modlitwy w intencji misji i misjonarzy. Składka jest przeznaczona na pomoc misjom.

Spowiedź:

  • środa – rano od godz. 6.15, wieczorem od godz. 17.00 – klasy IV, V i VI
  • czwartek – rano od godz. 6.15, wieczorem od godz. 17.00 – klasy VII i VIII
  • piątek – rano od godz. 6.15, wieczorem od godz. 17.00

Wszystkich Parafian zachęcamy do skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania. Jest to okazja, by oczyścić swoje serca przed odpustem ku czci św. Mikołaja i z otwartym sercem przyjąć łaski związane z odpustem.

Do chorych kapłani udadzą się w piątek przed południem.

W sobotę zapraszamy na nabożeństwo I-sobotnie z rozważaniami i różańcem o godz. 17.00. Po nabożeństwie Msza święta, a po niej katecheza przedchrzcielna dla rodziców i chrzestnych dzieci, które przyjmą chrzest w grudniu.

W przyszłą niedzielę rozpoczną się rekolekcje parafialne, które poprowadzi ks. dr Robert Dytko – wieloletni wicedyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej, a aktualnie proboszcz parafii Zagórzany. Rekolekcje trwać będą od niedzieli do wtorku włącznie. Podczas rekolekcji Msze święte z kazaniami będą odprawiane w niedzielę o godz. 7.00, 9.00, 11.00 i 16.00, a w dni powszednie o godz. 7.00 i 18.00 dla dorosłych oraz o godz. 9.00 dla dzieci młodszych (klasy 0, I, II, III i IV) i o godz. 11.00 dla dzieci starszych (klasy V, VI, VII i VIII). Bardzo prosimy Drogich Parafian o uczestniczenie w rekolekcjach, o zaplanowanie dni tak, by można było znaleźć czas dla Pana Boga.

W przyszłą niedzielę rozpoczyna się liturgiczny okres Adwentu. Jest to czas przygotowania duchowego do świąt Bożego Narodzenia. Już teraz pomyślmy nad odpowiednimi postanowieniami na czas Adwentu. Niech one mają na celu nie tylko wyeliminowanie z życia jakiejś wady, już nie mówiąc o grzechu, ale również wypracowanie jakieś cnoty, czyli łatwości w czynieniu dobra.

Zmiana tajemnic Żywego Różańca w przyszłą niedzielę po Mszy świętej o godz. 7.00.

Serdecznie dziękujemy za ofiary złożone w ubiegłą niedzielę. Niech dobry Bóg wynagradza swoją opieką wszystkich naszych Dobrodziejów.

Rozpoczynając w przyszłą niedzielę czas Adwentu zachęcam do uczynku miłosierdzia. Wiemy, że w sąsiedniej parafii, w Ochotnicy Dolnej, budowany jest kościół. Wydatki przy budowie są ogromne. Stąd nasza prośba, by w przyszłą niedzielę do puszek przed kościołem złożyć ofiarę na budowę kościoła pw. bł. kard. Stefana Wyszyńskiego w Ochotnicy Dolnej. Większość z nas pamięta, ile wysiłku i pieniędzy kosztowało wybudowanie naszego kościoła, z którego tak się dzisiaj cieszymy. Pomóżmy zatem naszym sąsiadom otwierając ze szczodrością nasze serca. Już dzisiaj serdecznie wszystkim za te ofiary dziękujemy!