Komunikat Biskupa Tarnowskiego

Drodzy Diecezjalnie!

 

  Wraz z pierwszą niedzielą października rusza kolejna edycja Radiowo-Internetowego Studium Biblijnego. W ramach prowadzonych wykładów będą podejmowane tematy związane z ogólnym wprowadzeniem do Pisma Świętego. Audycje Studium Biblijnego będą emitowane na falach Diecezjalnego Radia RDN w każdą niedzielę o godz. 18.10 oraz powtarzane w poniedziałki o godz. 22.00. Teksty oraz pliki dźwiękowe z wykładami będą zamieszczane na stronach internetowych Tarnowskiego Gościa Niedzielnego oraz Radia RDN.

  Natomiast w niedzielę 8 października br. serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w diecezjalnym Różańcowym Marszu dla Życia i Rodziny, który w tym roku odbędzie się w Mielcu. Rozpoczniemy od Eucharystii sprawowanej o godz. 12.00 w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Patronki Mielca, a następnie podążymy w kierunku kościoła św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty, modląc się modlitwą różańcową w intencji małżeństw i rodzin oraz ochrony każdego ludzkiego życia, zwłaszcza dzieci przed narodzeniem. Św. Jan Paweł II, idąc za jednomyślnością doktrynalną jaka w tej kwestii panuje od początku Kościoła, w encyklice o Ewangelii życia potwierdził jednoznacznie, „…że bezpośrednie przerwanie ciąży, to znaczy zamierzone jako cel czy jako środek, jest zawsze poważnym nieładem moralnym, gdyż jest dobrowolnym zabójstwem niewinnej istoty ludzkiej. (…) Żadna okoliczność, żaden cel, żadne prawo na świecie nigdy nie będą mogły uczynić godziwym aktu, który sam w sobie jest niegodziwy, ponieważ sprzeciwia się Prawu Bożemu, zapisanemu w sercu każdego człowieka, poznawalnemu przez sam rozum i głoszonemu przez Kościół” (EV 62).

  Każdy zatem katolik jest zawsze zobowiązany w sumieniu, aby bezwarunkowo opowiadać się po stronie prawa do życia każdej istoty ludzkiej od poczęcia do naturalnego kresu. Z równą determinacją ma także zabiegać o ochronę praw rodziny, opartej na monogamicznym małżeństwie mężczyzny i kobiety. W tych sprawach, które dotyczą istoty porządku moralnego, prawy rozum nie pozwala na kompromisy.

  Gorąco proszę Was, drodzy Diecezjanie, o podjęcie w naszych wspólnotach parafialnych i rodzinnych wytrwałej modlitwy, zwłaszcza różańcowej, za małżeństwa i rodziny oraz o należyte poszanowanie życia każdej istoty ludzkiej.

 

Z pasterskim błogosławieństwem

 † Andrzej Jeż

BISKUP TARNOWSKI

Rozpoczyna się miesiąc październik – miesiąc Różańca świętego. W naszym kościele nabożeństwo różańcowe odprawiane będzie w dni powszednie o godz. 17.15. Bezpośrednio po nim Msza święta. Serdecznie wszystkich zapraszamy i zachęcamy do odmawiania różańca.

Dzisiaj zmiana tajemnic Żywego Różańca po Mszy świętej o godz. 7.00.

We wtorek modlitwy do św. Mikołaja za biednych, chorych, cierpiących i ich opiekunów odmówimy podczas nabożeństwa różańcowego.

We wtorek spotkanie Parafialnego Zespołu Caritas po Mszy świętej wieczorowej.

Również we wtorek zapraszamy na pierwsze Spotkanie Biblijne, które rozpocznie się o godz. 19.15 w sali na plebanii. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą wczytywać się w Słowo Boże zawarte w Piśmie Świętym, rozważać je i modlić się nim.

I czwartek miesiąca. Serdecznie zapraszamy na nabożeństwo różańcowe w intencji nowych powołań kapłańskich i zakonnych z naszej parafii.

I piątek miesiąca października. Zachęcamy do przyjęcia Komunii świętej wynagradzającej Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Msze święte o godz. 6.45 i 18.00. Zapraszamy na adorację od godz. 17.00 i nabożeństwo różańcowe o 17.15.

I piątek to również dzień modlitwy w intencji misji i misjonarzy. Składka jest przeznaczona na pomoc misjom.

Spowiedź:

  • środa – rano od godz. 6.15, wieczorem od godz. 17.00 – klasy IV, V i VI
  • czwartek – rano od godz. 6.15, wieczorem od godz. 17.00 – klasy VII i VIII
  • piątek – rano od godz. 6.15, wieczorem od godz. 17.00

Bardzo prosimy dzieci i młodzież o skorzystanie z sakramentu pokuty i pojednania. Prosimy rodziców, by zmobilizowali swoje pociechy do spowiedzi w wyznaczonych dniach, ponieważ będzie tylko dwóch spowiedników (ks. Marek jest na urlopie).

Do chorych kapłani udadzą się w piątek przed południem.

W sobotę serdecznie zapraszamy motocyklistów na Mszę świętą o godz. 11.00 jako podziękowanie za szczęśliwy sezon. Po Mszy świętej poczęstunek na placu kościelnym przygotuje Parafialny Zespół Caritas.

W sobotę zapraszamy na nabożeństwo I-sobotnie z rozważaniami i różańcem o godz. 17.00. Po nabożeństwie Msza święta, a po niej katecheza przedchrzcielna dla rodziców i chrzestnych dzieci, które przyjmą chrzest w październiku.

W przyszłą niedzielę zapraszamy na Godzinę Miłosierdzia o godz. 15.00. Zachęcamy do pisania próśb i podziękowań. Różaniec odmówimy o godz. 15.30.

Wydział Misyjny Kurii Diecezjalnej w Tarnowie organizuje akcję zbiórki starych, zużytych, niepotrzebnych telefonów komórkowych, tabletów i laptopów. Będą one oddane jako elektroniczny złom, a zyskane pieniądze zostaną przeznaczone na budowę studni w Czadzie. Bardzo serdecznie zachęcamy do włączenia się w tę akcję pomocy naszym braciom i siostrom w Afryce. Zużyte telefony, tablety i laptopy można składać do końca października w pojemniku umieszczonym w przedsionku kościoła.

Serdecznie dziękujemy za ofiary złożone na tacę w ubiegłą niedzielę i na sprzątanie. Niech Bóg obficie błogosławi naszym Dobroczyńcom. Dzisiaj po Mszach świętych można złożyć ofiarę do puszek na pomoc rodzinie poszkodowanej w pożarze. Serdecznie dziękujemy za otwarte serca.

W zakrystii można nabyć Kalendarz Rolników w cenie 30zł.

W sobotę imieniny będzie obchodziła s. Maria Kamińska. Składamy już dzisiaj najserdeczniejsze życzenia Bożego błogosławieństwa i opieki Matki Bożej Różańcowej. Niech Siostra całym swoim życiem świeci blaskiem świętości i oddania się na chwałę Bogu.