KOMUNIKAT BISKUPA TARNOWSKIEGO
NA TEMAT PIESZEJ ORAZ ROWEROWEJ
PIELGRZYMKI TARNOWSKIEJ
NA JASNĄ GÓRĘ

Drodzy Diecezjanie!

 Potrzebujemy siebie nawzajem! Potrzebujemy wspólnoty w naszej drodze do Boga.
To właśnie we wspólnocie, czyli w Kościele, spotykamy zmartwychwstałego Jezusa, jak apostołowie w dzisiejszej Ewangelii (por. J 20, 19-23). To właśnie w tej wspólnocie otrzymujemy obiecanego Ducha Świętego, który rozlewa miłość Bożą w naszych sercach (por. Rz 5,5). Dlatego chcę was zaprosić do spędzenia szczególnego czasu we wspólnocie Kościoła podczas zbliżających się wakacji.

Okazją ku temu będzie Piesza Pielgrzymka Tarnowska na Jasną Górę, która tradycyjnie odbędzie się w dniach od 17 do 25 sierpnia. To nasze wspólne wędrowanie do domu Matki dokonuje się już od ponad 40 lat i przemieniło serca dziesiątek tysięcy naszych diecezjan. Jednak po okresie pandemii ilość pielgrzymów zmniejszyła się niemal o połowę. Dlatego już teraz zachęcam do zaplanowania udziału w tej pielgrzymce zarówno doświadczonych pielgrzymów, jak i tych, którzy jeszcze dotąd nie wyruszali na pielgrzymi szlak.

W tym roku po raz pierwszy organizujemy także Rowerową Pielgrzymkę Tarnowską na Jasną Górę, która odbędzie się w dniach od 13 do 16 lipca. Pierwszego dnia pielgrzymi wyruszą w 12 grupach z różnych miejsc diecezji, aby wieczorem spotkać się w Zabawie i stamtąd pielgrzymować dalej wspólnie. Doświadczeni rowerzyści stwierdzą być może, że taką trasę można pokonać w czasie krótszym, niż cztery dni. Jednak wydłużając nasze pielgrzymowanie chcemy rozłożyć trasę na krótsze odcinki, a przez to dać więcej czasu na modlitwę i budowanie wspólnoty oraz umożliwić udział w tej pielgrzymce także osobom mniej zaawansowanym. Szczegółowe informacje o tym wydarzeniu można znaleźć na stronie internetowej: rowerowapielgrzymkatarnowska.pl

Serdecznie zapraszam wszystkich do wyruszenia na pielgrzymi szlak. W sposób szczególny zapraszam do tego całe rodziny. Choć pielgrzymowanie wiąże się z pewnym trudem, to jednak niemal każdy, kto tego doświadczył, daje świadectwo, że wnosi ono ożywczą nowość w naszą relację z Bogiem, z drugim człowiekiem i z samym sobą. Niech Maryja, która oczekuje na swoje dzieci w Jasnogórskim Sanktuarium, wyprasza wam obfitość Bożych łask.

 † Andrzej Jeż

BISKUP TARNOWSKI

Dzisiaj w naszej Parafii przeżywamy wielkie święto. Dziękujemy Panu Bogu za dar kapłaństwa ks. Stanisława Michałczaka. Mszę świętą z błogosławieństwem prymicyjnym ks. Stanisław odprawi o godz. 11.00. Z całego serca gratulujemy ks. Stanisławowi i życzymy światła i mocy Ducha Świętego na każdy dzień kapłańskiej posługi. Zapewniamy również o naszej pamięci w modlitwie. Serdeczne gratulacje składamy Rodzicom i Rodzinie ks. Prymicjanta.

Pragniemy również podziękować wszystkim, którzy włożyli wiele pracy i wysiłku w organizację dzisiejszej uroczystości prymicyjnej. Szczególnie dziękujemy Związkowi Podhalan za przygotowanie powitania ks. Prymicjanta i towarzyszenie mu w dniu wczorajszym i dzisiaj. Dziękujemy chórowi parafialnemu „Misericordia” za oprawę muzyczną Mszy świętej prymicyjnej. Dziękujemy wszystkim mieszkańcom, którzy pięknie udekorowali drogę przejazdu orszaku prymicyjnego. Dziękujemy siostrom zakonnym, młodzieży z ks. Romanem oraz Dziewczęcej Służbie Maryjnej za przygotowanie programu prymicyjnego, ministrantom i lektorom. Niech wszystkim Bóg wynagrodzi obfitym błogosławieństwem!

Jutro tzw. drugi dzień świąt Zesłania Ducha Świętego – święto NMP Matki Kościoła. Msze święte o godz. 7.00, 9.00, 16.00 i 18.00.

W środę kończą się nabożeństwa majowe, które odprawiamy o godz. 17.30.

We wtorek o godz. 18.00 Msza święta, po której modlić się będziemy przez wstawiennictwo św. Mikołaja w intencji naszej Parafii. Po Mszy świętej indywidualne błogosławieństwo relikwiami naszego Świętego.

W tym tygodniu przypada I czwartek miesiąca czerwca. Zapraszamy na adorację o godz. 17.00 i modlitwę o nowe i święte powołania do służby Bogu w kapłaństwie i zakonie.

W czwartek o godz. 8.00 Msza święta w intencji nauczycieli, pracowników i uczniów Szkoły Podstawowej im. Ks. Jana Twardowskiego w Tylmanowej z okazji Dnia Patrona Szkoły.

I piątek miesiąca. Zachęcamy do przyjęcia Komunii świętej wynagradzającej Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Msze święte w piątek o godz. 6.45 i 18.00.

I piątek to również dzień modlitwy w intencji misji i misjonarzy. Składka jest przeznaczona na pomoc misjom.

Spowiedź:

  • środa – rano od godz. 6.15, wieczorem od godz. 17.00 klasy III-V
  • czwartek – rano od godz. 6.15, wieczorem od godz. 17.00 klasy VI-VIII
  • piątek – rano od godz. 6.15, wieczorem od godz. 17.00

Bardzo prosimy rodziców o przysłanie dzieci do spowiedzi w wyznaczonych terminach.

Do chorych kapłani udadzą się w piątek rano.

Radę Parafialną zapraszamy na spotkanie w piątek po wieczornej Mszy świętej.

I sobota miesiąca – oddajemy cześć Niepokalanemu Sercu NMP. Różaniec z rozważaniem I-sobotnim o godz. 17.00.

W sobotę po Mszy świętej katecheza przedchrzcielna dla rodziców i chrzestnych dzieci, które mają przyjąć sakrament chrztu świętego w czerwcu.

Zbliża się uroczystość Bożego Ciała. Już dzisiaj o przygotowanie ołtarzy prosimy mieszkańców następujących osiedli:

  • ołtarz 1 – osiedle Rzeka Górna
  • ołtarz 2 – osiedle Rzeka Dolna
  • ołtarz 3 – osiedle Talafusy
  • ołtarz 4 – osiedle Hardopadły

Prosimy również o przygotowanie feretronów i sztandarów.

W przyszłą niedzielę zmiana tajemnic Żywego Różańca po Mszy świętej o godz. 7.00.

Serdecznie dziękujemy za wszelkie złożone ofiary w ubiegłą niedzielę. Wszystkich dobrodziejów powierzamy w modlitwie Bożej Opatrzności.

W ubiegłym tygodniu pożegnaliśmy śp. Józefę Kasprzak (lat 90) z Osiedla Łęg Górny i śp. Zofię Nasiadka (lat 87) z Osiedla Potok. Zmarłe polećmy Bożemu miłosierdziu: Dobry Jezu, a nasz Panie, daj im wieczne spoczywanie!