APEL 

PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI 

W ZWIĄZKU Z PIERWSZĄ ROCZNICĄ

AGRESJI ROSYJSKIEJ NA UKRAINĘ 

 W piątek 24 lutego br. minie rok od zbrodniczej napaści Rosji na Ukrainę. Do tej pory wojna pochłonęła setki tysięcy osób, nie tylko żołnierzy, ale również cywilów, w tym kobiety, dzieci i osoby starsze. Miliony osób straciły domy i zostały zmuszone do ucieczki w poszukiwaniu pomocy i bezpiecznego schronienia. 

W ewangelicznym geście miłosiernego samarytanina, otworzyliśmy z hojnością nasze domy i serca. Granice Polski przekroczyło 8,5 mln uchodźców wojennych, a duża część z nich znalazła w naszej ojczyźnie pomoc i schronienie. Osoby prywatne oraz instytucje przystąpiły do niesienia pomocy potrzebującym. 

Kościół w Polsce, za pośrednictwem Caritas Polska i Caritas diecezjalnych udzielił wsparcia w różnej formie ponad 2 mln uchodźców. Wartość pomocy w postaci udzielenia schronienia, posiłków, paczek żywnościowych i darów rzeczowych oraz wsparcia integracyjnego wyniosła ok. 337 mln zł. Od pierwszych dni wojny Caritas udziela wsparcia rzeczowego w Ukrainie, wysyłając transporty pomocy humanitarnej o wartości ok. 260 mln zł. 

Po roku bohaterskiej obrony Ukrainy wojna trwa nadal, przynosząc kolejne ofiary i dalsze zniszczenia. Ukraińcy wciąż potrzebują naszej pomocy. Z tego powodu, zwracam się z apelem do księży biskupów, kapłanów, osób życia konsekrowanego i wszystkich wiernych świeckich, aby w piątek 24 lutego br. we wszystkich kościołach w Polsce wznieść modlitwy w intencji sprawiedliwego pokoju w Ukrainie, a w niedzielę 26 lutego br., po każdej Mszy Świętej, zorganizować zbiórkę środków finansowych, które za pośrednictwem Caritas Polska, zostaną przeznaczone na pomoc ofiarom wojny. 

 Ufam, że dzięki modlitwie – już wkrótce – będziemy cieszyć się sprawiedliwym pokojem w Ukrainie, a dzięki naszemu wsparciu materialnemu, żaden z naszych braci i sióstr Ukraińców nie pozostanie bez pomocy. 

+ Stanisław Gądecki

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

 

Dzisiaj rozpoczynamy nabożeństwo 40-godzinne, które trwać będzie przez kolejne trzy dni poprzedzające Środę Popielcową. Będziemy modlić się adorując obecnego w Najświętszym Sakramencie Chrystusa wypraszając łaski dla każdego z nas i dla naszych rodzin. Chciejmy modlić się nie tylko prosząc, ale również dziękując Bogu za tak obfite łaski, jakie na nas zlewa każdego dnia. Niech nie zabraknie aktów żalu i pragnienia wynagrodzenia za nasze grzechy.

Porządek adoracji w niedzielę i w kolejne dni jest zamieszczony na tablicy ogłoszeń i stronie internetowej Parafii.

Rozpoczynamy dzisiaj Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Trzeba nam nie tylko się modlić i pokutować za nadużywających alkoholu, ale również samym podejmować postanowienia życia w trzeźwości. Może chociaż na czas Wielkiego Postu. W ten sposób ratujmy siebie i nasze rodziny przed koszmarem alkoholizmu.

We wtorek serdecznie zapraszamy na Mszę św. o godz. 18.00 wyjątkowo w nowym kościele. Przez wstawiennictwo św. Mikołaja będziemy prosić Boga w intencji wszystkich małżeństw i rodzin naszej parafii. Na zakończenie Mszy świętej błogosławieństwo relikwiami św. Mikołaja. Zachęcamy, by błogosławieństwo przyjmowały całe rodziny, o ile to oczywiście jest możliwe.

W tym tygodniu przypada Środa Popielcowa, która rozpoczyna okres Wielkiego Postu i czas Komunii świętej wielkanocnej. Msze święte z obrzędem posypania głów popiołem o godz. 7.00, 9.00, 16.00 i 18.00.

Składka w Środę Popielcową przeznaczona jest na pomoc biednym przez Caritas.

Przypominamy, że wszystkich katolików od 14. roku życia aż do śmierci obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych we wszystkie piątki roku (z wyjątkiem uroczystości liturgicznych) oraz w Popielec. Ponadto katolicy w wieku od 18. do 60. roku życia zobowiązani są do podjęcia postu ścisłego ograniczającego ilość posiłków do dwóch lekkich i jednego sytego w Popielec i Wielki Piątek. Kościół zachęca, by praktykę postu ścisłego podjęli również ci, którzy prawnie nie są do niego zobowiązani.

Przypominamy również, że okres Wielkiego Postu jest czasem pokuty, w którym katolicy ani nie organizują, ani nie uczestniczą w zabawach i dyskotekach.

Zapraszamy wszystkich, również dzieci, na nabożeństwa wielkopostne:

  • Droga krzyżowa – w piątki o godz. 7.15, 17.30 i 19.00

– w niedziele o godz. 12.00

  • Gorzkie Żale – w niedziele o godz. 15.00

Przypominamy, że za pobożny udział w Gorzkich Żalach, a także za odprawienie Drogi krzyżowej można zyskać odpust zupełny.

Serdecznie dziękujemy za ofiary złożone na składkę w ubiegłą niedzielę i na pomoc ofiarom trzęsienia ziemi. Niech Bóg obdarzy wszystkich dobrodziejów obfitym błogosławieństwem!

Dokładnie rok po agresji Rosji na Ukrainę i rok po pierwszej edycji akcji Paczka dla Ukrainy Caritas Diecezji Tarnowskiej włącza się w ogólnopolską drugą edycję tej akcji. Jest to akcja pomocowa skierowana przede wszystkim do rodzin, które pozostają w Ukrainie i wymagają wsparcia w produkty niezbędne do życia, a trudne do zakupienia na miejscu w sytuacji ciągle trwającej wojny. Akcję tę przeprowadzimy na początku Wielkiego Postu czyli od 22 lutego do 2 marca br. Paczki te będą przygotowywane – podobnie jak rok temu – we wszystkich parafiach naszej diecezji. W przygotowanych paczkach powinny znaleźć się tylko te produkty, najlepiej wszystkie, które znajdują się na załączonej liście. Oczywiście nie określamy żadnych marek tych produktów, natomiast zwracamy uwagę na ilość i ciężar poszczególnych opakowań. Jest to związane z tym, że wszystkie produkty muszą zmieścić się w jednym kartonie, którego ciężar powinien wynosić ok. 15 kg.

W naszej Parafii zbiórka produktów będzie się odbywać w sali na plebanii od Środy Popielcowej do czwartku (2 marca). Oczywiście każdy może wybrać z listy produktów te, które chciałby ofiarować. Lista produktów jest wywieszona na tablicy ogłoszeń oraz na naszej stronie internetowej. Za każdy dar będziemy ogromnie wdzięczni.

W piątek w Gródku nad Dunajcem rekolekcje przed przyjęciem sakramentu bierzmowania rozpoczyna młodzież klas VIII. Pamiętajmy o nich w naszych modlitwach i prośmy o otwarte serca na dary Ducha Świętego.

W ubiegłym tygodniu zmarła śp. Aniela Zabrzeska (lat 93) z Osiedla Rzeka. Polećmy zmarłą Bożemu miłosierdziu: Dobry Jezu, a nasz Panie, daj jej wieczne spoczywanie!