Komunikat Biskupa Tarnowskiego

w związku z Dniem Świętości Życia 2022

Umiłowani Diecezjanie!

W Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, tj. 25 marca, będziemy przeżywać kolejny Dzień Świętości Życia. Święty Jan Paweł II w encyklice Evangelium Vitae (87) stwierdził, że dzień ten jest szczególną okazją, aby ożywić swoją wrażliwość na nienaruszalną wartość ludzkiego życia. To wezwanie zakreśla aktualnie szerszy kontekst, kierując nasze serca także ku ofiarom wojny na Ukrainie. Dlatego w tym roku proszę, aby modlitwą objąć również życie ludzkie zagrożone dramatem wojny. 

Gorąco zachęcam, aby śladem poprzednich lat, podjąć w tym dniu duchową adopcję dziecka poczętego. Polega ona na otoczeniu modlitewną opieką życia ludzkiego, które w łonie matki rozpoczęło swą ziemską historię. Trwająca 9 miesięcy modlitwa jest prośbą skierowaną do Boga o uratowanie życia poczętego dziecka. Szczegółowe informacje dotyczące duchowej adopcji można uzyskać w parafiach.

Centralne obchody Dnia Świętości Życia w naszej diecezji będą miały miejsce w Sanktuarium Świętej Rity w Nowym Sączu. O godzinie 18.00 zostanie tam odprawiona Msza Święta, którą transmitować będzie diecezjalne radio RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz.

Powierzajmy każde ludzie życie opiece Matki Najświętszej!

Z pasterskim błogosławieństwem

 

Andrzej Jeż

BISKUP TARNOWSKI

Serdecznie zapraszamy na nabożeństwa wielkopostne drogę krzyżową i Gorzkie Żale.

Codziennie po wieczornej Mszy świętej modlimy się nowenną przed uroczystością św. Józefa, która przypada w sobotę. Msze święte w sobotę o 6.45 i 17.00.

Z całego serca dziękujemy za ofiary na składkę złożone w ubiegłą niedzielę. Dzisiaj ofiary do puszek przeznaczone będą na pomoc misjonarzom z okazji Dnia Solidarności z Misjonarzami.

Caritas Diecezji Tarnowskiej włącza się w ogólnopolską akcję PACZKA DLA UKRAINY. Jest to akcja pomocowa skierowana przede wszystkim do rodzin, które pozostają w Ukrainie i wymagają wsparcia w produkty niezbędne do życia, a trudne do zakupienia na miejscu w sytuacji wojny.

Paczki te będą przygotowywane we wszystkich parafiach naszej diecezji. W przygotowanych paczkach powinny znaleźć się tylko te produkty, najlepiej wszystkie, które znajdują się na poniżej zamieszczonej liście. Do każdego kartonu zostanie dołączony krótki list skierowany do odbiorców paczki, w którym wyrażamy naszą solidarność z narodem ukraińskim.

Jeśli ktoś chciałby włączyć się w tę formę pomocy, prosimy przynosić zakupione produkty do kancelarii parafialnej.

LISTA PRODUKTÓW:

Makaron * Ryż / kasza * Cukier * Konserwy: puszki mięsne / pasztet * Herbata * Pieczywo chrupkie * Mleko UHT * Zupy instant * Owsianki instant * Orzechy / bakalie * Batony energetyczne / owsiane * Paluszki / krakersy * Kaszki dla dzieci * Słoiczki dla dzieci * Soczki dla dzieci (w opakowaniu plastikowym) * Musy owocowe * Biszkopty * Szampon i żel pod prysznic (2w1) dla dzieci i dla dorosłych * Papier toaletowy * Chusteczki higieniczne * Chusteczki nawilżone * Podpaski * Mydło w kostce * Szczoteczki do zębów * Pasta do zębów * Plastry z opatrunkiem do cięcia * Woda utleniona * Grzebień / szczotka do włosów * Żel antybakteryjny * Świeca * Zapałki

Podczas zebrania Rady Parafialnej zostały omówione m.in. następujące tematy:

 • Dla lepszej organizacji pracy i wzajemnych kontaktów przyjęto podział parafii na następujące rejony:
 1. Kłodne
 2. Obłaz Górny, Kąt, Lachówka, Buciorówka
 3. Płaśnie, Księżaki, Gąszcze
 4. Ligasy, Stachówka, Bliszcze
 5. Ziemianki, Potok, Padół, Miazgi
 6. Mostki, Chlebki, Michałki, Brodki, Glinik, Kozielce
 7. Gabrysie, Górki, Zagonie
 8. Hardopadły, Połanki, Makowica, Obłaz Wyżny
 9. Talafusy, Piszczki

10.Rzeka Górna, Rzeka Dolna, Zabaście

11.Króle, Łęg Dolny

12.Czeczugi, Paluchy, Mastalerze

13.Grzebaki, Kozuby, Marciakówka, Zaziąbły, Klępy

14.Górzany, Wybrańce, Kaletówka

15.Łęg Górny, Brzegi, Zabliszcze, Patorówka, Kliniec

 • Konieczność wznowienia działalności w parafii zespołu Caritas. Chcielibyśmy, aby każdy rejon parafii miał swojego przedstawiciela w Caritasie. Dzięki temu łatwiej będzie pomagać tym, którzy pomocy będą potrzebować. Dlatego bardzo prosimy, by poszczególne rejony parafii wybrały swoich przedstawicieli w terminie do końca miesiąca marca. Początkiem kwietnia chcielibyśmy się spotkać i omówić działalność Parafialnego Zespołu Caritas. Zwłaszcza w obecnym czasie wojny na Ukrainie zauważamy konieczność istnienia i działania Caritasu. Trzeba przecież organizować pomoc nie tylko dla naszych parafian, którzy potrzebują pomocy, ale także dla uchodźców wojennych.
 • Rejony parafii będziemy również prosić o pomoc w utrzymaniu porządku wokół kościoła i na cmentarzu. Tych rejonów jest 15, więc i częstotliwość pomocy nie będzie zbyt wielka.
 • Zapoznano się z kalendarzem najbliższych uroczystości:
 • Wielkanoc – na prośbę Rady Parafialnej procesja rezurekcyjna odbędzie się w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego rano, o godz. 6.00
 • Odpust parafialny – 24 kwietnia
 • Bierzmowanie – 27 kwietnia, o godz. 18.00
 • I Komunia święta – 1 maja, o godz. 12.30
 • Święcenia diakonatu – 21 maja, o godz. 10.00
 • Boże Ciało – 16 czerwca
 • Omówiono sprawy gospodarcze, wśród których znalazł się problem ogrzewania kościoła i wilgoci na ścianach. Na razie w fazie rozeznania jest kwestia instalacji fotowoltaicznej i głębinowych pomp ciepła, które mogłyby ogrzać kościół. Analizując bierzemy pod uwagę wzrastające ceny gazu, który w ostatnich tygodniach bardzo podrożał. Bierzemy również pod uwagę efektywność nadmuchów. Zauważono również problem wentylacji kościoła, który trzeba będzie rozwiązać.

Serdecznie dziękujemy za posprzątanie kościoła w ubiegłym tygodniu. Wyjątkowo we wtorek rano zapraszamy z rodzin: Marii Cebuli, Agnieszki Udziela, Marii Walczak, Małgorzaty Wojda, Stanisławy Cebuli, Magdy Kozielec, Zofii Niewiadomej, Teresy Zabrzeskiej, Ewy Cebuli, Piotra Jurka.

W ubiegłym tygodniu zmarła śp. Maria Jurek z Osiedle Rzeka (lat 74). Jej pogrzeb odbędzie się w poniedziałek o godz. 11.00. Polećmy zmarłą Bożemu miłosierdziu: Dobry Jezu, a nasz Panie, daj jej wieczne spoczywanie!