„Dobry człowiek z dobrego skarbca swego serca wydobywa dobro,

a zły człowiek ze złego skarbca wydobywa zło.

Bo z obfitości serca mówią jego usta”   

(Łk 6,45)

 

Apel Biskupa Tarnowskiego w związku z sytuacją na Ukrainie

 

Umiłowani Diecezjanie!

 

              Wyrażamy naszą solidarność z Ukrainą, która została doświadczona dramatem wojny, zapewniając o gotowości niesienia pomocy zarówno duchowej jak i materialnej.

              Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zwrócił się z prośbą, aby Środa Popielcowa była obchodzona w Kościele w Polsce jako dzień postu i modlitwy oraz solidarności z Ukrainą. Podejmijmy ten apel zanosząc do Boga w naszych kościołach i domach gorące błagania w intencji pokoju, a także w intencji narodu ukraińskiego o dar Bożego umocnienia w obecnej dramatycznej sytuacji. Podejmujmy zwłaszcza wspólną i indywidualną adorację Najświętszego Sakramentu i modlitwę różańcową, a także nabożeństwa wielkopostne.

              Ponadto pragniemy spieszyć także z pomocą materialną, dlatego zarówno w dzisiejszą niedzielę jak i w Środę Popielcową, po każdej Mszy Świętej zostanie zorganizowana zbiórka do puszek na rzecz pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy. Natomiast podczas zebrania księży wicedziekanów, które odbyło się w miniony wtorek, podjęliśmy kwestię rozeznania w parafiach naszej diecezji, jaką ilością miejsc dysponujemy, ażeby udzielić ewentualnie schronienia uchodźcom wojennym. W tym celu byłyby wykorzystane niektóre budynki diecezjalne i parafialne. Zwracam się też z prośbą do Diecezjan, aby ci, którzy mają taką możliwość i chcieliby przyjąć uchodźców, zgłosili gotowość w swoich parafiach. Liczymy też na współpracę z władzami cywilnymi.

              Na Ukrainie pracuje obecnie trzynastu naszych księży diecezjalnych, a także wiele sióstr zakonnych. Jeżeli będzie taka możliwość, to również poprzez nich będziemy się starali docierać z pomocą tam, gdzie będzie ona konieczna.

              Umiłowani Diecezjanie! Nie ustawajmy w modlitwie o pokój i rychłe zakończenie działań wojennych. Trójjedynemu Bogu, który jest dawcą pokoju, a także Bogarodzicy Dziewicy, Królowej pokoju, zawierzamy losy Ukrainy, losy naszej Ojczyzny i całego świata, wołając: Obdarz nas pokojem!

 

Z pasterskim błogosławieństwem i darem modlitwy

 

† Andrzej Jeż

BISKUP TARNOWSKI

 

 

W dzisiejszą niedzielę już ostatnie w tym roku nabożeństwo 40-godzinne. Adorując Chrystusa obecnego w Najświętszym Sakramencie prośmy nie tylko o owocne przeżycie Wielkiego Postu, ale również o pokój na świecie, zwłaszcza na Ukrainie. Porządek adoracji jest następujący:

  • od 12.00 do 13.00 – mieszkańcy Osiedli od Kłodnego do Kozielców
  • od 13.00 do 14.00 – mieszkańcy od Osiedla Górki do Rzeki Górnej
  • od 14.00 do 15.00 – mieszkańcy od Łęgu Dolnego do Osiedla Kaletówki
  • od 15.00 do 16.00 – mieszkańcy Osiedli od Wybrańców do Łęgu Górnej

 

Brakuje jeszcze kilku osób, by utworzyć Różę Rodziców. Serdecznie zachęcamy. Zapisać się można w zakrystii.

 

Dzisiaj podczas Mszy świętej o godz. 9.00 ośmiu chłopców zostanie włączonych w poczet lektorów. Odtąd będą mogli czytać Słowo Boże, śpiewać psalm responsoryjny, poddawać wezwania modlitwy wiernych. Serdecznie im gratulujemy i zachęcamy do sumiennego pełnienia służby przy ołtarzu.

 

Rozpoczynamy dzisiaj Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Chciejmy nie tylko się modlić i pokutować za nadużywających alkoholu, ale również wszyscy podejmijmy postanowienia życia w trzeźwości. Może chociaż na czas Wielkiego Postu. W ten sposób ratujmy siebie i nasze rodziny przed koszmarem alkoholizmu.

 

W tym tygodniu przypada Środa Popielcowa, która rozpoczyna okres Wielkiego Postu i czas Komunii świętej wielkanocnej. Msze święte z obrzędem posypania głów popiołem o godz. 6.45, 9.00, 16.00 i 18.00.

Przypominamy, że wszystkich katolików od 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych we wszystkie piątki roku (z wyjątkiem uroczystości liturgicznych) oraz w Popielec. Ponadto katolicy w wieku od 18 do 60 roku życia zobowiązani są do podjęcia postu ścisłego ograniczającego ilość posiłków do dwóch lekkich i jednego sytego w Popielec i Wielki Piątek. Kościół zachęca, by praktykę postu ścisłego podjęli również ci, którzy prawnie nie są do niego zobowiązani.

Przypominamy również, że okres Wielkiego Postu jest czasem pokuty, w którym katolicy ani nie organizują, ani nie uczestniczą w hucznych zabawach i dyskotekach. O takiego ducha pokuty dla każdego z nas będziemy się modlić od środy do przyszłej niedzieli.

 

Zebranie Rady Parafialnej w środę po Mszy świętej o godz. 18.00.

 

Serdecznie zapraszamy na nabożeństwa wielkopostne:

  • Droga krzyżowa – w piątki o godz. 7.15, 16.30 i 19.00 (dla młodzieży)

                                         – w niedziele o godz. 12.00

  • Gorzkie Żale – w niedziele o godz. 15.00

 

W tym tygodniu przypada I czwartek miesiąca lutego. Zapraszamy na adorację o godz. 16.00 i modlitwę o nowe i święte powołania do służby Bogu w kapłaństwie i zakonie.

 

I piątek miesiąca. Zachęcamy do przyjęcia Komunii świętej wynagradzającej Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Msze święte w piątek o godz. 6.45 i 17.00.

I piątek to również dzień modlitwy w intencji misji i misjonarzy. Składka jest przeznaczona na pomoc misjom.

 

Spowiedź:

  • poniedziałek – rano od godz. 6.15, a wieczorem od godz. 16.30 klasy IV-VI
  • wtorek – rano od godz. 6.15, a wieczorem od godz. 16.30 klasy V-VIII
  • czwartek – rano od godz. 6.15 i wieczorem od godz. 16.00
  • piątek – rano od godz. 6.15 i wieczorem od godz. 16.00

 

Do chorych kapłani udadzą się w piątek: ks. Proboszcz przed południem, ks. Roman popołudniu.

 

I sobota miesiąca – oddajemy cześć Niepokalanemu Sercu NMP. Zapraszamy na różaniec i nabożeństwo I-sobotnie po wieczornej Mszy świętej.

 

W sobotę po Mszy świętej i nabożeństwie katecheza przedchrzcielna dla rodziców i chrzestnych dzieci, które mają przyjąć sakrament chrztu świętego w marcu.

 

W przyszłą niedzielę zmiana tajemnic Żywego Różańca po Mszy świętej o godz. 7.00.

 

Serdecznie dziękujemy za ofiary na składkę złożone w ubiegłą niedzielę i dzisiaj na Wyższe Seminarium Duchowne w Tarnowie. Niech Bóg wynagrodzi dobrodziejom obfitym błogosławieństwem! Odpowiadając na apel Ks. Biskupa dzisiaj i w Środę Popielcową przy wyjściu z kościoła można złożyć ofiarę na pomoc uchodźcom z Ukrainy. A jeśli ktoś miałby możliwości i chciałby przyjąć pod swój dach uchodźców z Ukrainy, prosimy o zgłoszenie się do kancelarii parafialnej.

 

Serdecznie dziękujemy za posprzątanie kościoła w ubiegłym tygodniu. W poniedziałek rano zapraszamy z rodzin: Danuty Kozielec, Rafała Niewiadomego, Grażyny Potok, Ludwiki Kaim, Haliny Noworolnik, Krystyny Tworek, Emilii Jasiurkowskiej, Edyty Janczura, Iwony Podgórskiej i Katarzyny Cebuli.

 

W poniedziałek imieniny będzie obchodził ks. Roman Górowski. Już dzisiaj składamy mu najserdeczniejsze życzenia błogosławieństwa Bożego, światła i mocy Ducha Świętego w pełnieniu kapłańskiej posługi w parafii i na katechezie. Niech Bóg obdarza ks. Romana zdrowiem, a Matka Najświętsza wyprosi wszelkie potrzebne łaski.