WNIEBOWZIĘCIE NAJŚW. MARYI PANNY            15 sierpnia 2021

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

    Przez dogmat o wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny Kościół przypomina nam, że powołaniem każdego z nas jest zjednoczenie z Bogiem. Dążymy do niego w doczesnym, ziemskim życiu, dlatego podejmujemy różne wyzwania wynikające z naszego powołania, realizowanego na różnych płaszczyznach, wspierani łaską Boga w sakramentach, których szczytem jest Eucharystia. Bóg wzywa nas do nieba, gdzie dla każdego jest przygotowane miejsce od założenia świata.

    Dzisiejszą uroczystość w tradycji polskiej nazywamy świętem Matki Bożej Zielnej. Zazwyczaj na tę porę przypada koniec żniw. Wdzięczni Maryi za opiekę przynosimy dziś bukiety z ziół, kłosów i kwiatów. Kościół je błogosławi, aby stały się znakiem naszego dziękczynienia. Pobłogosławione wiązanki zanieśmy do domu, niech umieszczone przy wizerunku Maryi ciągle przypominają nam o wielkich rzeczach, jakie Pan Bóg czyni dla nas. Obrzęd błogosławienia ziół, kwiatów, warzyw, pierwocin zbóż na zakończenie każdej Mszy Świętej.

   Naszą modlitewną pamięcią obejmujemy dzisiaj także doniosłe wydarzenie w naszej narodowej historii tzw. cud nad Wisłą, kiedy to nasze wojska oparły się przeważającej sile wojsk bolszewickich w 1920 roku. „Cud nad Wisłą” uważa się za zwrotny punkt w historii XX-wiecznej Europy, gdyż powstrzymał „czerwoną inwazję” na Zachód i pozwolił uniknąć kolejnego rozbioru Polski.

Msze święte w ciągu tygodnia o godz. 6.45; w środę i w piątek również o godz. 18.00.

   Za ofiary na Uniwersytet Papieski J.P.II w Krakowie i Tarnowie składamy serdeczne „Bóg zapłać”.

    Do sprzątania kościoła jutro po Mszy św. porannej prosimy z rodzin: Moniki Orzechowskiej, Marty Ligas, Janiny Ligas, Marii Wąchała, Barbary Gomółka, Anny Wiatr, Marcina Ligasa, Bogusławy Ligas, Anny Dziędziel i Heleny Gołdyn.

    W tym tygodniu patronują nam:

– we wtorek – św. Jacek (1183-1257), prezbiter, dominikanin, czciciel Matki Bożej, ewangelizator naszych ziem;

– w piątek – św. Bernard (1090-1153), opat i doktor Kościoła, teolog, mistyk, nazywany „wyrocznią Europy”;

– w sobotę – św. Pius X (1835-1914), papież, szerzył kult Eucharystii, wydał dekrety o wczesnej i częstej Komunii Świętej.